شاخص فعالیت های ساخت و ساز مردادماه در نقطه 38.5 نهاده شد

به گزارش عینک ورساچه، تهران (پانا) - اتاق تعاون ایران بیان کرد فعالیت های ساخت وساز تخصصی ساختمان در طرح شامخ کل مردادماه با قرارگیری در نقطه 38.57 نسبت به تیرماه نزولی شد که نشان از کاهش قابل توجه فعالیت ها نسبت به ماه قبل دارد.

شاخص فعالیت های ساخت و ساز مردادماه در نقطه 38.5 نهاده شد

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی اتاق تعاون ایران، با استناد به مجموع اظهارات فعالان ساختمانی 150 شرکت عظیم در گروه های ساخت بنا، مهندسی عمران و فعالیت های ساخت وساز تخصصی ساختمان شامخ کل در مردادماه در نقطه 38.57 ثبت شد.

آنالیز های آماری نشان می دهد مولفه های مقدار سفارشات نو، سرعت انجام و تحویل سفارش، مواد اولیه خریداری شده، مقدار استخدام و مقدار فروش کالا هم نسبت به ماه قبل کاهش یافت.

شاخص مقدار قیمت مواد اولیه که با ثبت عدد 83.93 کاهش نسبی در قیمت مواد اولیه نسبت به ماه قبل به ثبت رسید، اما همچنان نشان دهنده تورم قیمت ها در بخش صنعت ساختمان است. بنابراین تداوم نوسانات در قیمت ها در ماه های آینده هم این صنعت را با رکود تورمی روبرو خواهد نمود.

قیمت محصولات فراوری شده (خدمات ارائه شده) با افزایش نسبی نسبت به ماه قبل به عدد شاخص 68.9 رسید.

عدد شاخص انتظار بهبود فعالیت های کسب و کار در بین فعالان بخش ساختمان کاهش قابل توجهی نسبت به ماه قبل ارزیابی شده است. بنابراین پیش بینی کاهش شدت فعالیت ها در شهریورماه نسبت به ماه قبل دور از انتظار نخواهد بود.

لازم به ذکر است، از میان شاخص های گوناگون مالی که به وسیله کشورها و سازمان های بین المللی انتشار می یابند، شاخص (Purchasing Managers Index) PMI که در فارسی به اختصار شامخ نامگذاری شده است، یکی از مهم ترین شاخص های مالی است که مورد پذیرش بیشتر کشورهای پیشرفته واقع شده است. درحال حاضر شاخص شامخ برای حدود 29 هزار بنگاه بخش خصوصی در بیش از 40 کشور دنیا محاسبه و منتشر می گردد. در ایران هم اجرای این طرح به وسیله اتاق بازرگانی ایران در بخش صنعت از مهرماه سال 97 شروع شد. نتایج این شاخص که بر اساس پایش پرسشنامه ای به دست می آید، بینش آنی و تصویر سریعی از شرایط اقتصاد کلان به ویژه شرایط رونق و رکود در بخش های ساختمان، صنعت و خدمات ارائه می دهد.

اتاق تعاون ایران برای نخستین بار در کشور از مهرماه 1398 نسبت به اجرای طرح شامخ ساختمان اقدام نموده که نتیجه آن بصورت ماهانه به وسیله مرکز آمار اتاق تعاون ایران منتشر خواهد شد.

شاخص شامخ (PMI) که شرایط و شرایط کسب وکارها را در ماه نسبت به ماه قبل نشان می دهد و می تواند رونق یا رکود فراوری در هر ماه و دورنمای شرایط آن در ماه های آینده را نشان دهد در دستور کار مرکز آمار و آنالیز های مالی اتاق ایران قرار گرفته است.

شاخص مدیران خرید (PMI) که از آن به اسم یکی از دقیق ترین شاخص های نشان دهنده شرایط مالی یک کشور نام می برند یکی از مهمترین شاخص های بیان کننده ویژگی های اقتصاد، در بسیاری از کشورهای دنیا است.

منبع: خبرگزاری پانا

به "شاخص فعالیت های ساخت و ساز مردادماه در نقطه 38.5 نهاده شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شاخص فعالیت های ساخت و ساز مردادماه در نقطه 38.5 نهاده شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید