آماده سازی 1000پروژه بهداشتی و درمانی در شرایط تحریم، 20 میلیون سفیر سلامت تربیت می شوند

به گزارش عینک ورساچه، وزیر بهداشت با اشاره به تحریم های ظالمانه آمریکا، گفت: ما در شرایط تحریم توانستیم 1000 پروژه را برای ارائه خدمت به مردم آماده کنیم.

آماده سازی 1000پروژه بهداشتی و درمانی در شرایط تحریم، 20 میلیون سفیر سلامت تربیت می شوند

به گزارش گروه اجتماعی عینک ورساچه، سعید نمکی وزیر بهداشت در مراسم بزرگداشت روز جهانی پوشش همگانی سلامت با بیان اینکه یکی از اهداف چشمگیر نظام سلامت استقرار سیستم PHC در کشور بود، گفت: ما توانستیم از این طرح بهره برداری زیادی ببریم و رسیدن به UHC از همین اتوبان خواهد گذشت.

وی با بیان اینکه، برای استقرار پوشش جامع نظام سلامت تمام کشور ها نیازمند مراقبت های بهداشتی اولیه هستند، گفت: در بعضی از کشور ها که هنوز این اقدامات به خوبی صورت نگرفته است مشکلاتی در زمینه پوشش جامع نظام سلامت وجود دارد.

وزیر بهداشت با بیان اینکه پوشش خدمات بهداشتی طی سال های گذشته توانست منجر به کاهش مرگ و میر نوزادان و مادران باردار، افزایش دسترسی به واکسیناسیون و توسعه زیرساخت های نظام سلامت باشد، گفت: طرح تحول سلامت نیز به عنوان یکی از اولویت های اصلی دولت توانست ما را در دستیابی به گام های بعدی خدمات جامع سلامت در کشور نزدیک تر کند.

نمکی اضافه نمود: توسعه زیرساخت های نظام سلامت و ماندگاری پزشکان در مناطق محروم و دسترسی بیماران صعب العلاج به دارو ها و خدمات درمانی و کاهش هزینه های کمرشکن درمان از جمله اقداماتی بود که با طرح تحول سلامت به وقوع پیوست.

وی با بیان اینکه ما نباید از شیوع بیماری های واگیردار با اولویت بیماری های غیرواگیر غافل شویم، گفت: به طور مثال در همین زمینه شیوع آنفولانزا در کشور سیستم مراقبت های بهداشتی توانست این موضوع را کنترل کند که این نشان از اهمیت بهداشت در جامعه دارد.

وزیر بهداشت با بیان اینکه در زمان وقوع سیل نیز مراقبان بهداشت و پرستاران در همین سیستم مراقبت های بهداشتی توانستند از وقوع اپیدمی در کشور پیشگیری نمایند، گفت: ما باید در بحث کنترل بیماری های واگیر و غیرواگیر برنامه ریزی منظمی انجام دهیم همچنین در این راستا نباید از بیماری های مشترک انسان و دام غفلت کرد.

نمکی با بیان اینکه برای رسیدن به UHC باید ابعاد مالی این موضوع در نظر گرفته گردد، گفت: در بودجه سال جاری و سال آینده نظام سلامت در مضیقه قرار گرفته است، اما ما خودمان را آماده نموده ایم و با وجود تحریم کوشش نموده ایم هزار پروژه را برای بهره برداری آماده کنیم.

وی توضیح داد: ما به همکاران خودمان در دانشگاه ها و سیستم های درمانی توصیه نموده ایم که در زمینه خرج و مخارج صرفه جویی نمایند و افزایش کیفیت خدمات را در کمیت در اولویت قرار دهند همچنین درمان سرپایی بر درمان بستری اولویت داشته باشد.

وزیر بهداشت با بیان اینکه در زمینه برطرف تحریم های آمریکا نهاد های بین المللی باید به ما در راستای تأمین دارو و تجهیزات پزشکی یاری نمایند، گفت: علی رغم اظهارات مقامات آمریکایی دارو و تجهیزات پزشکی تحریم است و نهاد های بین المللی باید به ما یاری نمایند تا این کالا ها را به وسیله مراجع اصلی تأمین کنیم.

نمکی با اشاره به اجرای طرح هر خانه یک پایگاه سلامت، گفت: این طرح از سه استان شروع شده و امیدواریم 20 میلیون سفیر سلامت را تربیت کنیم تا در این راستا از هزینه های نظام سلامت کاسته گردد و سطح ارائه خدمات از خانه های بهداشت به داخل منازل انتقال پیدا کند.

وی اضافه نمود: ما با تربیت 20 میلیون سفیر سلامت می توانیم به خانواده ها بیاموزیم تا با تغییر سبک زندگی خود بیماری های واگیر و غیرواگیر را کنترل نمایند.

وزیر بهداشت تأکید کرد: خانواده ها با آگاهی از علایم اولیه بیماری های شایع و مراجعه مناسب به مراکز درمانی می توانند نقش بسزایی در کنترل بیماری ها داشته باشند.

نمکی در سرانجام با اشاره به افزایش تعداد سالمندان در کشور طی سال های آینده گفت: تربیت 20 میلیون سفیر سلامت می تواند یاری زیادی به پیشگیری از وقوع بیماری ها کند و همچنین امیدواریم بتوانیم آموزش های توانبخشی را از این طریق به خانواده ها ارائه دهیم.

منبع: خبرگزاری دانشجو

به "آماده سازی 1000پروژه بهداشتی و درمانی در شرایط تحریم، 20 میلیون سفیر سلامت تربیت می شوند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آماده سازی 1000پروژه بهداشتی و درمانی در شرایط تحریم، 20 میلیون سفیر سلامت تربیت می شوند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید