کدام ماسک ها در برابر ویروس کرونا موثر هستند؟ (تصاویر)

به گزارش عینک ورساچه، جهانپور سخنگوی وزارت بهداشت چند روز پیش در گفت و گو با خبرنگاران تاکید نمود که یکی از اصلی ترین راهکارها برای مقابله با ویروس کرونا استفاده از ماسک و پوشاندن بینی و دهان است.

کدام ماسک ها در برابر ویروس کرونا موثر هستند؟ (تصاویر)

به گزارش عینک ورساچه ، ویروس کرونا تا امروز جان بیش از هزار نفر را گرفته است و تعداد مبتلایان به آن روز به روز بیشتر می گردد.

پوشاندن دهان و بینی با ماسک، دریافت جلوی دهان و بینی در هنگام عطسه و سرفه، خودداری از دست دادن و در آغوش دریافت و شستن مداوم دست ها اصلی ترین راه های جلوگیری از ویروس کرونا هستند.

اکنون بسیاری از مردم به منظور مقابله با ویروس کرونا ماسک می گذارند. حتی در ایران هم که خوشبختانه تا این لحظه هیچ مورد ابتلا به کرونا ثبت نشده بسیاری از مردم از ماسک استفاده می نمایند.

اما این ماسک ها تا چه حد در جلوگیری از ویروس کرونا به بدن موثر هستند؟ در ادامه به آنالیز انواع ماسک می پردازیم:

1-ماسک جراحی سه لایه

بعضی از کارشناسان باور دارند این نوع ماسک ها انتشار قطرات ناشی از عطسه و سرفه را تا حدی کنترل می نمایند اما در برابر قطرات درشت تر ناتوان هستند. این نوع ماسک ها رطوبت را به خود جلب می نماید و باید گفت حداقل در رابطه با ویروس کرونا کاملا بی فایده هستند.

2-ماسک های کاغذی سرپوش دار فنجانی شکل

این ماسک که به عنوان ضد ویروس و آنفولانزا شناخته می گردد ، از یک کاغذ فیلتر ضخیم تهیه شده است و به گونه ای طراحی شده است که پس از یکی دو روز غیر قابل استفاده می گردد. اگر کسی مبتلا به آنفولانزا و یا ویروس کرونا باشد این نوع ماسک برای او مفید است چرا که اجازه نمیدهد قطرات بزاق آلوده او به اطراف پراکنده گردد اما در مقابل نظریه دیگری وجود دارد که حتی این نوع ماسک ها هم در برابر کرونا مصون نیستند. در واقع دریچه ای که روی ماسک واقع شده است ویروس کرونا را به بیرون می فرستد. این ماسک به درد مردانی که ریش دارند نمی خورد.

3-ماسک تنفسی فیلتر لاستیکی

این ماسک از لاستیک نرم ساخته شده و دارای فیلترهایی در هر دو طرف بینی است تا بتواند ذرات ورودی از جمله ویروس ها را کنترل کند. همچنین دارای یک دریچه خروجی در وسط است تا تنفس امکان پذیر گردد. کارشناسان می گویند این نوع ماسک دارای بالاترین درجه حفاظتی است.

پوشیدن این نوع ماسک اصلا راحت نیست و نگه داشتن آن بر روی صورت در تمام روز کار بسیار سختی است اما موثرترین و کاربردی ترین نوع ماسک به شمار می رود.

در حالی که این نوع ماسک از سوی بسیاری از کارشناسان تایید می گردد بسیاری دیگر نیز می گویند دریچه بزرگ روی آن باعث می گردد تا ویروس به داخل ماسک کشیده گردد.

4-ماسک گاز با عینک داخلی

با استفاده از عینک های داخلی و فیلترهای گاز ، به نظر می رسد شما می خواهید به جنگ بروید! با اینکه این روزها حتی از این نوع ماسک عجیب هم بسیار استفاده می گردد و قیمت بالایی هم دارد اما گفته می گردد که این نوع ماسک هم در برابر ویروس کرونا چندان کارایی بالایی ندارد چرا که از فیلتر مناسبی برخوردار نیست.

5-ماسک مشبک

این ماسک تنفس بر خلاف مدل های دیگر دارای ظاهر مشبک در قسمت بیرونی است. این بدان معنی است که لایه داخلی می تواند از ماده نازک تر و انعطاف پذیرتر ساخته گردد تانفس کشیدن راحت تر گردد.

این ماسک مقابل ویروس کرونا موثر به نظر می رسد اما با این وجود ، حتی اگر از مناسب و بالاترین سطح محافظت برخوردار باشد ، دریچه ای دارد. بنابراین ویروس با رطوبت موجود در نفس شما بیرون می آید و می تواند دیگران را آلوده کند. با این حال نسبت به دیگر ماسک ها ضریب بالاتری از اطمینان دارد.

6- ماسک تاشوی سبک

این ماسک سبک وزن همانند ماسک جراحان به نظر می رسد. با اینکه گفته می گردد این نوع ماسک نیز ضریب حفاظتی بالایی دارد اما باز هم این امکان وجود دارد که در هنگام عطسه یا سرفه کردن، ویروس از دریچه خارج گردد و به فرد دیگری منتقل گردد.

7-ماسک مخصوص گرد و غبار

این ماسک اصولا برای فیلتر کردن ذرات غیرسمی به کار می رود. این ماسک از ماسک های جراحی بسیار موثرتر است اما در مقابل ویروس چندان قدرت حفاظت ندارد.

این نوع ماسک فاقد دریچه است و به همین دلیل در هنگام عطسه و سرفه قطرات آلوده به ویروس در اطراف پراکنده نمی شوند هر چند ماسک نمیتواند به مدت طولانی این قطرات آلوده را درون خود نگه دارد.

موارد بالا نشان می دهد حتی گران ترین و پیشرفته ترین ماسک ها هم در برابر ویروس کرونا دارای اشکالاتی هستند. هر چند ماسک ها در برابر این نوع ویروس خطرناک به طور کامل مصونیت ایجاد نمی نمایند اما استفاده کردن از آنها بهتر از استفاده نکردن از آنهاست.

منبع: جام جم آنلاین

به "کدام ماسک ها در برابر ویروس کرونا موثر هستند؟ (تصاویر)" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کدام ماسک ها در برابر ویروس کرونا موثر هستند؟ (تصاویر)"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید