پلاک خودروی هوشمند ساخته شد، امکان ردیابی متخلفان

به گزارش عینک ورساچه، دکتر سعید صلحی، مدیر یک شرکت دانش بنیان در پارک علم و فناوری دانشگاه تهران و مجری طرح پلاک های هوشمند خودروی همیار پلیس در مصاحبه با خبرنگاران اظهار کرد: ما در صدد آمدیم که پلاک های خودرو را با یک تراشه الکترونیکی هوشمند کنیم که تخلفات را در کمتر از چند ثانیه به پلیس اطلاع دهد.

پلاک خودروی هوشمند ساخته شد، امکان ردیابی متخلفان

وی اضافه کرد: پلاک خودروی همیار پلیس وسیله ای است در زمینه فنی الکترونیک که طبق تعریف همیار پلیس وظیفه دارد در صورت مشاهده تخلفات حادثه ساز، موارد تخلف را به رانندگان وسایل نقلیه ای که سرنشین آن هست، تذکر دهد.

وی ادامه داد: محدوده فعالیت همیار پلیس وسایل نقلیه شخصی و عمومی در سفرهای درون و برون شهری است؛ زیرا طبق آمار اکثر خودروها تک سرنشین هستند.

صلحی با بیان اینکه این دستگاه می تواند بدون صرف هزینه های بالا و جاگیر نبودن، جایگزین مناسبی برای یک ربات انسان نمای الکترونیک همیار پلیس باشد، تاکید نمود: از این رو برای برطرف این محدودیت ها در این اختراع پلاک خودرو تمام الکترونیک دارای سیم کارت که آپشن های مختلفی را به وسیله ارسال اطلاعات به وسیله سیم کارت در اختیار پلیس قرار می دهد، طراحی کردیم.

مدیر این شرکت دانش بنیان با بیان اینکه این پلاک های هوشمند دارای سنسور تشخیص سرعت غیر مجاز نیز هستند، گفت: سنسور تشخیص ورود و خروج به منطقه ممنوعه، شکار ممنوع یا محدوده طرح ترافیکی و مناطق آزاد، سنسور اعلان قاچاق و حمل، ورود و خروج غیر قانونی خودرو در مناطق آزاد، سنسور تشخیص دستکاری پلاک خودرو و اعلان با اس ام اس به مرکز پلیس در این پلاک ها تعبیه شده است.

وی ادامه داد: با استفاده از این پلاک هوشمند، امکان متوقف کردن خودرو از مرکز پلیس راهور در خصوص خودروهای سرقتی و مشکوک و یا دارای دستور قضایی توقیف، وجود دارد.

صلحی با تاکید بر اینکه متوقف کردن خودروهای متواری از دست پلیس، بدون احتیاج به شلیک گلوله به خودرو به یاری تفنگ لیزری و پلاک هوشمند امکان پذیر است، خاطر نشان کرد: اعلام موقعیت جغرافیایی واژگونی و تصادف خودرو، امکان کنترل لجستیک تریلی های ترانزیتی از بدو ورود تا خروج از مرز، قابلیت الحاق سایر سنسورهای مورد احتیاج پلیس از دیگر قابلیت های این پلاک هوشمند به شمار می رود.

مجری این طرح خاطر نشان کرد: این پلاک هوشمند الکترونیک با تشخیص سرعت لحظه ای خودرو در صورت مغایرت با سرعت مجاز تعریف شده ، علاوه بر ارسال پیغامک به راننده، به پلیس نیز هشدار می دهد.

وی ادامه داد: در مواردی که خودروها به دستور ایست پلیس توجه نمی نمایند و پلیس احتیاج به متوقف کردن خودرو دارد، این کار از راه دور بدون احتیاج به شلیک گلوله، با یاری تفنگ لیزری و تاباندن لیزر به پلاک، صورت می گیرد.

صلحی با اشاره به دیگر مزیت این پلاک هوشمند گفت: در صورت واژگونی و تصادف خودرو، سنسورهای پلاک هوشمند با تشخیص فوری و ارسال پیغام یاری به همراه، مختصات جغرافیایی حادثه را به مرکز امداد و اورژانس و پلیس اعلام می نماید و باعث تسریع در نجات مصدومین سوانح جاده ای می گردد.

این محقق ادامه داد: با استفاده از این پلاک، امکان توقیف خودروهای فاقد معاینه فنی نیز وجود دارد.

منبع: خبرگزاری مهر

به "پلاک خودروی هوشمند ساخته شد، امکان ردیابی متخلفان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پلاک خودروی هوشمند ساخته شد، امکان ردیابی متخلفان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید