مکان یاب های رادیویی دریایی ایران ساخت شد

به گزارش عینک ورساچه، محققان ایرانی مکان یاب های رادیویی دریایی ایرانی ساختند.

مکان یاب های رادیویی دریایی ایران ساخت شد

به گزارش گروه علمی و دانشگاهی عینک ورساچه، طراحی و ساخت سامانه های مکان یاب رادیویی یکی از احتیاجهای اصلی در حوزه صنایع دریایی است که بیشتر این سامانه ها تاکنون از دیگر کشورها تامین می شد؛ اما چند سالی است که جوانان ایرانی همت کردند و به عرصه طراحی این محصولات کاربردی قدم گذاشتند.

کوشش این شرکت ها در چند سال اخیر، به توسعه فناوری های مدرن در کشور یاری موثری نموده است. فناوری هایی که مسیری طولانی را تا بویم شدن طی نموده اند. البته هنوز هم در ابتدای راه هستند و شرکت هیا دانش بنیان راهی دور اما ایمن و مطمئن دارند.

یکی از شرکت های دانش بنیان، این روزها به یاری تخصص نیروی انسانی خود روزنه امیدی به روی صنعت دریایی کشور باز نموده است، این شرکت وارد عرصه طراحی یکی از سامانه های کاربردی صنعت دریایی کشور شده است.

به گفته مدیرعامل این شرکت دانش بنیان، در حال حاضر شرکت دانش بنیان محصولاتی در قالب پروژه/ محصول به مجموعه های کاربر ارائه می نماید که از یک روش مبتنی بر اختلاف زمان دریافت سیگنال (یا TDOA) در سایت های دور از هم بهره برده و اقدام به مکان یابی اهداف مورد نظر می نماید. در این راستا تاکنون سامانه های مختلف مکان یاب رادیویی طراحی و ساخته شده اند و در اختیار کاربران در حوزه دفاعی قرار گرفته اند.

اسماعیل وحدتی مدیر عامل شرکت دانش بنیان درباره ضرورت فراوری و طراحی محصولات این شرکت گفت: شرکت رساپرداز آینده تنها شرکت در ایران است که سامانه ای بر اساس روش مکان یابی زمانی یا Multi-lateration ارائه نموده است. این دست آورد حاصل کوشش این شرکت از سال 1384 تاکنون است و تنها شرکتی در ایران است که سامانه مکان یاب تلفیقی یا Hybrid ارایه می نماید.

به گفته این فعال دانش بنیان، با دست یابی به محصول با قابلیت های افزوده شده علاوه بر کاربران فعلی در حوزه دفاعی، امکان ارایه آن به کاربران دیگر در حوزه های تجاری نیز میسر خواهد شد.

غیر متحرک یا به اصطلاح پسیو بودن سامانه های ساخت شرکت و دقت بالای آن در مکان یابی، از قابلیت های این سامانه های ساخت داخل محسوب می گردد. بر اساس انتظارات کاربران این سامانه قابلیت های جدیدی دارد که کاربری آن را آسان تر نموده و مزیت های تاکتیکی ایجاد می نماید.

وحدتی با بیان این مطلب ادامه می دهد: افزودن نوع پردازش جدید در سخت افزار و نرم افزار بر پایه زاویه (علاوه بر روش زمانی موجود)، مد تلفیقی و ماجول کالیبراسیون و سنکرون سازی با سیگنال های GNSS از جمله مهم ترین ویژگی های محصول طراحی شده شرکت ما است.

مدیر عامل این شرکت از ظرفیت این محصول برای ورود به بازارهای بین المللی می گوید و در ادامه بیان می نماید: اگر چه در قدم اول تغییرات و بهبودهای حاصل شده روی سامانه های فعلی انجام می گیرد و کاربران آن مجموعه های دفاعی هستند ولی با توجه به احتیاج بازار در کاربردهای دیگر و آنالیز های انجام شده، در آینده نزدیک صنایع دیگر (از جمله در کاربردهای مخابراتی) مشتریان بالقوه سامانه های مکان یاب و مانیتورینگ پسیو خواهند بود.

پیشگیری از واردات با فراوری محصولات بومی

این فعال فناور، درباره ارزآوری محصولات و خدمات، شرکت می گوید: یکی از نگاه های اصلی در توسعه سامانه های مکان یاب رادیویی در شرکت رساپرداز آینده، ورود به بازارهای غیرنظامی است. در گام نخست با ارائه سامانه های قدرتمند و با کاربری آسان، جلوی واردات محصولات مشابه گرفته می گردد و در قدم بعدی، تامین احتیاجهای مصرف کنندگان خارجی مد نظر است.

این گسترش در زمینه کاربردهای مخابراتی سامانه های مکان یاب که با مفاهیمی از قبیل مانیتورینگ فضای فرکانس نیز عجین است احتیاج بازار است.

این فعال دانش بنیان این نکته را بیان می نماید و ادامه می دهد: توسعه صنایع دانش محور و درون زای شرکت ما دو ویژگی مهم دارد. یکی اینکه جلوی ورود محصولات مشابه را می گیرد و باعث جلوگیری از خروج ارز می گردد و دوم اینکه بخشی از نیروهای متخصص و نخبه را در داخل کشور به کار گرفته و از توانمندی های آنها در توسعه و سازندگی کشور استفاده می نماید. همچنین با فراوری و ارائه سامانه های یاد شده، امکان صادرات آن و ارزآوری هم فراهم می گردد.

فراوری محصول ایرانی با نصف قیمت محصولات مشابه خارجی

وحدتی، با اشاره به قیمت محصول فراوریی در داخل ایران، بیان می نماید: قیمت محصول فراوری شده در داخل کمتر از 50 درصد نمونه خارجی است. ضمن این که هزینه های مربوط به پشتیبانی و خدمات مشاوره، نصب، راه اندازی و راه بری در مقایسه با شرکت های خارجی ناچیز است. از این رو به نظر می رسد تکیه بر این موضوعات در کنار توجه به فراوری داخل در وزارت ICT می تواند کارساز باشد.

مدیر عامل این شرکت دانش بنیان در پاسخ به این پرسش که آیا در فراوری محصولات خود استانداردهای ملی و جهانی را رعایت می کنید یا خیر، گفت: در فراوری محصولات این شرکت، استانداردهای جهانی سیستم های دفاعی لحاظ شده که فراتر از سیستم های صنعتی و تجاری است.

این فعال فناور، با اشاره به یاری های معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری برای فراوری محصول خود، می گوید: شرکت رساپرداز آینده در چند مورد از یاری های معاونت علمی و فناوری بهره برده است. از جمله آن می توان به دریافت وام توسعه محصول و دو مورد یاری در دریافت ضمانت نامه برای انجام پروژه اشاره نمود.

منبع: خبرگزاری فارس

به "مکان یاب های رادیویی دریایی ایران ساخت شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مکان یاب های رادیویی دریایی ایران ساخت شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید