رایزنی تلفنی اردوغان و جانسون درباره سوریه، لیبی و منطقه

به گزارش عینک ورساچه، رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه امروز سه شنبه با بوریس جانسون نخست وزیر انگلیس تماس تلفنی داشته و دو طرف درباره مسائلی از قبیل سوریه و لیبی رایزنی کردند.

رایزنی تلفنی اردوغان و جانسون درباره سوریه، لیبی و منطقه

به گزارش گروه بین الملل عینک ورساچه، رسانه های ترکیه ای امروز سه شنبه از گفت و گوی تلفنی رجب طیب اردوغان با نخست وزیر انگلیس درباره طیفی از موضوعات به ویژه بحران لیبی خبر دادند.

بنا بر گزارش خبرگزاری آناتولی، رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه و بوریس جانسون نخست وزیر انگلیس در یک تماس تلفنی با هم درباره لیبی، سوریه، روابط دوجانبه ترکیه و انگلیس و دیگر مسائل منطقه ای صحبت کردند.

رایزنی اردوغان و جانسون درباره لیبی در حالی اجرا شده که در هفته های اخیر و به دنبال توافق ترکیه با دولت وفاق ملی لیبی، برآورد های بسکمک درباره احتمال اعزام نیروهای نظامی ترکیه به لیبی مطرح شده است.

فایز سراج رئیس دولت وفاق ملی لیبی روز دوشنبه (دیروز) در این باره گفته بود: چاره ای نداریم جز آنکه از ترکیه کمک نظامی بخواهیم. نمی توانیم بیکار بنشینیم و ببینیم که پایتخت لیبی اشغال می شود. نمی توانیم اجازه دهیم که لیبی نابود شود.

اظهارنظر سراج درباره درخواست کمک از ترکیه در حالی مطرح شده که در صحنه تحولات میدانی، حملات نیروهای موسوم به ارتش ملی لیبی تحت فرماندهی ژنرال خلیفه حفتر به طرابلس ادامه دارد.

در حال حاضر در لیبی دو مرکز قدرت وجود دارد: یکی دولت وفاق ملی که به ریاست فایز سراج در شهر طرابلس مستقر است و مورد حمایت سازمان ملل قرار گرفته است و دیگری ارتش ملی لیبی به ریاست خلیفه حفتر که از گروه های مختلف شبه نظامی که مورد حمایت امارات و برخی دیگر از کشورها قرار دارند، تشکیل شده است.

ترکیه دولت وفاق ملی را دولت قانونی لیبی می داند و اخیرا هم با این دولت توافقنامه مرزهای دریایی و توافق نظامی و امنیتی امضا کرده است.

پیش از این، اردوغان در یک اظهارنظر درباره تحولات لیبی گفته بود: لازم باشد از لیبی حمایت نظامی می کنیم. این حمایت می تواند زمینی، هوایی یا دریایی باشد (جزئیات بیشتر).

منبع: خبرگزاری فارس

به "رایزنی تلفنی اردوغان و جانسون درباره سوریه، لیبی و منطقه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رایزنی تلفنی اردوغان و جانسون درباره سوریه، لیبی و منطقه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید