درخواست تمدید مهلت تسویه حساب ارزی صادرکنندگان صنایع معدنی

به گزارش عینک ورساچه، در پی ممنوعیت صادرات برای صادرکنندگانی که مدرک تسویه حساب ارزهای حاصل از صادرات را تا انتها آذرماه ارائه نکنند، دبیر انجمن صنفی کارفرمایان صنعت سیمان از ارائه درخواست تمدید مهلت تا انتها سال جاری به معاون معدنی وزارت صنعت، معدن و تجارت (صمت) اطلاع داد.

درخواست تمدید مهلت تسویه حساب ارزی صادرکنندگان صنایع معدنی

هفته گذشته جعفر سرقینی - معاون امور معادن و صنایع معدنی وزارت صمت - در اطلاعیه ای به دبیران تعدادی از انجمن ها و صنف های معدنی ایران گفت که با توجه به تعهد صادرکنندگان کالاهای تحت پوشش تعدادی از انجمن ها از جمله انجمن کارفرمایان صنعت سیمان، انجمن صنفی تولیدکنندگان کاشی و سرامیک و کاشی و سرامیک تزئینی، انجمن صنایع سرب و روی ایران، انجمن صنفی صنعت شیشه و سندیکای لوله و پروفیل فولادی مبنی بر برگشت ارز حاصل از صادرات به سامانه نیما، در صورت عدم ارائه تسویه حساب ارز حاصل از صادرات در سامانه نیما که به تایید بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران رسیده باشد تا انتها آذر ماه، به هیچ عنوان با صادرات کالاهای آن ها موافقت نشده و اسامی آنها از لیست صادرکنندگان مجاز حذف خواهد شد.

حالا با توجه به اینکه چند روزی بیشتر تا انتها این مهلت نمانده است، عبدالرضا شیخان - دبیر انجمن کارفرمایان صنعت سیمان - در گفت وگو با عینک ورساچه، اظهار کرد: در این زمینه ما (صنعت سیمان)، صنعت کاشی و سرامیک و شیشه نامه ای به معاونت معدنی وزارت صمت ارسال نموده ایم مبنی بر اینکه با توجه به شرایط موجود و زمان بر بودن تسویه حساب ها با بانک مرکزی، تا انتها سال این مهلت تمدید گردد تا بتوانیم خواسته وزارت صنعت، معدن و تجارت را تامین کنیم. این نامه چهارشنبه به دفتر ایشان ارسال شده است.

وی اضافه کرد: سیمان کالایی پرحجم بوده که وزن زیادی دارد؛ ضمن اینکه در حقیقت قیمت کمتری هم در مقایسه با سایر کالاهای صادراتی با این حجم دارد، بنابراین به دلیل شرایطی که برای حمل این کالاها وجود دارد، صادرات این کالا بسیار سخت انجام می گردد.

شیخان تاکید نمود: علاوه بر این باید توجه داشت که به دلیل اینکه کرایه های حمل بالاست، ما برای صادرات دچار مشکل شده ایم. زمانی که مسائل تعهدات ارزی و درحقیقت تسویه حساب ها پیش می آید، باید زمان داشته باشیم تا بتوانیم با بانک مرکزی تسویه ها را انجام دهیم. در حال حاضر بیشتر شرکت های سیمان دچار ابهام هستند و این ابهامات توسط کارشناسان بانک مرکزی که بر این حوزه اشراف دارند، باید رفع گردد، اما متاسفانه ارتباط حتی در حد کارشناسان بانک مرکزی هم نمی توان برقرار کرد.

دبیر انجمن کارفرمایان صنعت سیمان با بیان اینکه انتظار ما این است که بتوانیم ارتباط تنگاتنگ با کارشناسان بانک مرکزی برای تسویه حساب های ارزی خود داشته باشیم، گفت: بخشی از سیمان صادراتی بیشترا به کشورهای اطراف همچون عراق و افغانستان صادر می گردد و بسیار سخت می توانیم زمان بندی نموده و به موقع تسویه حساب ها صورت گیرد؛ لذا درخواست داریم تا مقداری وزارت صنعت مدارا نموده تا بتوانیم به تعهدات خود عمل کنیم.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "درخواست تمدید مهلت تسویه حساب ارزی صادرکنندگان صنایع معدنی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "درخواست تمدید مهلت تسویه حساب ارزی صادرکنندگان صنایع معدنی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید