اشتباهاتی که استقلال را در آستانه تغییرات مدیریتی قرار داد

به گزارش عینک ورساچه، باشگاه استقلال روزها، ماه ها و سالهای خوبی را تجربه نکرده و مدتهای زیادی است که طرفداران این تیم از عملکرد باشگاه رضایت ندارند. از آخرین قهرمانی این تیم بیش از 6 سال و از آخرین صدرنشینی آن بیش از سه سال می گذرد.

اشتباهاتی که استقلال را در آستانه تغییرات مدیریتی قرار داد

باشگاه استقلال در همه این مدت به زعم بسیاری از طرفداران و پیشکسوتانش به لحاظ فنی و مدیریتی عملکردی قابل انتقاد داشته تا طرفداران این تیم همواره مراتب نارضایتی خود را ابراز نمایند.

بارها تجمع مقابل وزارت ورزش و ساختمان باشگاه، اعتراضات گسترده در استادیوم ها و فضای مجازی نمونه هایی از ابراز نارضایتی طرفداران آبی از وضعیت باشگاهشان در ماه های گذشته است.

مدیریت استقلال در 15 ماه گذشته اشتباهاتی داشت که در نابسامانی شرایط کنونی این باشگاه بی تاثیر نبوده است. اشتباهاتی که منجر به قوت دریافت تغییرات مدیریتی در این تیم شده تا اخباری در این خصوص، جدی تر از همواره به گوش برسد.

در ماه های گذشته عمده اتفاقاتی که منجر به ضربه زدن به این تیم و بالا بردن ضریب نارضایتی طرفداران شده کم نبود، اما شاید عمده ترین و مهم ترین آنها موارد زیر باشد:

* جدایی جباروف، تیام، ابراهیمی و حسینی

سرور جباروف و مامه تیام دو نفر از بهترین بازیکنان خارجی در تاریخ باشگاه استقلال بودند که در لیگ هفدهم با پیراهن این تیم خوش درخشیدند.

این دو بازیکن خارجی در کنار امید ابراهیمی و سید مجید حسینی بازیکنان ارزنده ای بودند که از استقلال در نیم فصل دوم لیگ هفدهم تیمی قدرتمند ساختند و گفته می شد می توانستند این تیم را در آسیا حداقل تا بازی سرانجامی پیش ببرند. اما در سرانجام لیگ هفدهم بعضی سوء مدیریت ها در جابجایی باعث شد تا این چهار بازیکن ارزشمند در حالی از استقلال جدا شوند که با مدیریت کردن فضای جابجاییی، می شد مانع از جدایی آنها شد. جدایی این چهار بازیکن ارزشمند به استقلال صدمات جبران ناپذیری زد که شاید تا الان هم ادامه داشته باشد.

* جذب خارجی های کم کیفیت و گران

با جدایی بازیکنانی مثل جباروف و تیام، باشگاه بازیکنان خارجی کم کیفیت با قیمت هایی نه چندان متعارف را به جای آنها جذب کرد که درعمل نشان دادند در حد و اندازه لیگ برتر ایران نیستند. حتی در مورد نحوه جدایی و تسویه حساب با این بازیکنان هم ابهاماتی وجود داشت.

* محروم کردن فرشید باقری

محروم شدن فرشید باقری با حکم انضباطی باشگاه در مقطعی حساس در لیگ هجدهم که صدای شفر، سرمربی وقت استقلال را هم در آورد. باقری به دلیل آنچه که آن را اختلاف با مدیریت نامیدند، از همراهی تیمش محروم شد و یکی از بازی های حساسی که او به همین دلیل از دست داد، دربی بود که آبی ها در آن بازی هم تن به شکست دادند. دیداری که شاید حتی دریافت یک امتیاز از آن می توانست استقلال را تا آستانه قهرمانی در لیگ پیش ببرد.

* انتقال اللهیار صیادمنش

باشگاه استقلال در پروژه انتقال صیادمنش هم عملکردی عجیب داشت. در حالی که فروش او در رسانه ها مطرح شد و حتی عضو هیات مدیره باشگاه (خلیل زاده) هم این انتقال را تایید می کرد، مدیرعامل باشگاه اخبار مربوطه را کذب می دانست. گذشت زمان نشان داد اخبار رسانه ها درست بوده و مدیر استقلال بر خلاف واقع این اخبار را تکذیب می نموده است.

در روزهایی که آبیها شانس قهرمانی در لیگ برتر را داشتند، صیادمنشی که پیش فروش شده بود در روزهایی که در اوج آمادگی قرار داشت و می توانست در قهرمانی احتاقتصادی آبی ها نقش داشته باشد را با پدیده خود محرومیت روبرو کردند تا این بازیکن جوان در چند بازی سرانجامی فصل امکان همراهی کردن تیمش را نداشته باشد. بازی نکردن صیادمنش باعث کاهش قوای تهاجمی آبی پوشان در چند بازی سرانجامی شد.

* برکناری عجیب شفر

وینفرد شفر در حالی از سرمربیگری استقلال برکنار شد که تیمش شرایط مناسبی در جدول رده بندی داشت و تنها 5 هفته به سرانجام رقابتها باقی مانده بود.

برکناری و حتی نحوه برکناری شفر و برخورد با او بعد از برکناری اتفاقی غیر متعارف در فوتبال حرفه ای بود که تبعاتی برای باشگاه استقلال داشت. آینده ای که این باشگاه ناچار می شود مبالغ قابل توجهی برای جلب رضایت شفر پرداخت کند، چندان دور نیست.

* ناکامی در تمدید با پاتوسی

یکی از اتفاقات ناخوشایند در این مدت، عدم تمدید قرارداد با آیاندا پاتوسی، ستاره فصل گذشته استقلال است. پاتوسی که با یک نیم فصل توانست عنوان بهترین و تاثیرگذارترین بازیکن فصل استقلال را ازآن خود کند، قراردادش را در سرانجام فصل با این تیم تمدید نکرد. تعلل در مذاکره با این بازیکن و جلب رضایت باشگاه مبداء بعلاوه اطلاعات غیر واقعی که در مورد تمدید قرارداد وی داده می شد، موجی از نارضایتی طرفداران را در بر داشت. البته استقلالی ها عنوان کردند پولی که برای جذب دائمی پاتوسی کنار گذاشته بودند را در پرونده پرو پئیچ هزینه کردند.

* سوپرجام

یکی از شاهکارهای آبی ها در سال گذشته، سوپرجام و اتفاقات مربوط به آن است. سوء مدیریت در استقلال باعث شد تا تیم درست در زمان اعلام شده برای برگزاری سوپرجام در اردوی خارج از کشور باشد و سایر اتفاقات که به اندازه کافی در باره آن گفته و نوشته شده است. باشگاه استقلال در حالی که شانس زیادی برای پیروزی در پرونده سوپرجام برای خودش قائل نبود، برای آرام کردن فضای هواداری با صرف هزینه های گزاف اقتصادی و اتلاف وقت فراوان، حدودا یک سال سرگرم این پرونده بود.

* عجیب ترین نقل و انتقال

استقلال در ابتدای فصل عجیب ترین نقل و انتقال را در تاریخ ثبت کرد و 15 بازیکن این تیم جدا شدند تا آبیها با بیشترین تغییرات ممکن فصل جدید را شروع نمایند. این جابجایی را می توان اتفاقی نادر در تاریخ باشگاه استقلال دانست.

* جنجال استراماچونی بر سر خروج از کشور

هرگز معلوم نشد اخباری که در رسانه های ایتالیایی مبنی بر ممنوع الخروجی استراماچونی منتشر شد واقعیت داشت یا نه. اما این اتفاق هم مدتها باشگاه استقلال را تحت الشعاع قرار داده بود و حواشی برای آن ایجاد نموده بود.

* بازگشت بازیکن خارجی از فرودگاه

هروویه میلیچ بازیکن اهل کشور کرواسی پیش از پیوستن رسمی به استقلال و هنگام ورود به کشور ایران دچار مشکلاتی شد و یکباره از فرودگاه ناچار به بازگشت شد.

* پرو پئیچ

در حالی که مدیران باشگاه استقلال ماه ها قبل خبر از بسته شدن پرونده پروپئیچ و تسویه حساب با وی را داده بودند، گذشت زمان تعیین کرد چنین اتفاقی نیفتاده بود و آبی ها به دلیل عدم تسویه حساب با این بازیکن تا آستانه کنار گذاشته شدن از لیگ قهرمانان آسیا هم پیش رفتند.

* ناکامی در جذب مهاجم کارنامه دار

آخرین و یکی از بزرگترین اشتباهات مدیریتی نیز به عدم توانایی در جذب مهاجم انگلستانی باز می شود.انتقال گری هوپر بازیکن پیشین تیم های نورویج سیتی، سلتیک و شفیلدونزدی که تا پای توافق نهایی با باشگاه استقلال رفت، به ناگاه کنسل و دلیل آن عدم توافق با این بازیکن اعلام شد.

این در حالی بود که قبل از منتفی اعلام شدن حضور این بازیکن در استقلال اخباری در مورد مدیر برنامه وی در رسانه ها منتشر شد که باشگاه استقلال آن را تکذیب نکرد تا این شائبه ایجاد شود که عدم تفاهم با این بازیکن به شرایط مدیر برنامه اش بی ارتباط نبوده است.

* ورود وزارت ورزش به مدیریت استقلال

باشگاه استقلال شرایط به سامانی ندارد و دلخوری طرفداران این باشگاه از سیاست های وزارت ورزش در قبال آن هم نمود زیادی پیدا نموده است.این مسائل باعث شده تا وزارت ورزش در این مورد به ورود مستقیم احساس احتیاج نموده و به منظور مبرا کردن خود از سوء گمان هایی که برای طرفداران استقلال در تبعیض در اداره سرخابی ها پیش آمده، تصمیماتی در مورد تغییرات احتاقتصادی مدیریتی در این باشگاه اتخاذ کند. هرچند که اسماعیل خلیل زاده رئیس هیات مدیره باشگاه استقلال روز گذشته در مصاحبه با عینک ورساچه این تغییرات را رد کرد.

منبع: خبرگزاری مهر

به "اشتباهاتی که استقلال را در آستانه تغییرات مدیریتی قرار داد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اشتباهاتی که استقلال را در آستانه تغییرات مدیریتی قرار داد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید